Oldalak

2011. február 23., szerda

Tiltakozzunk-e vagy sem az EU gyógynövényeket betiltó irányelve ellen?

Naponta kapjuk a körleveleket, hogy tiltakozzak az EU 2004/24 irányelve ellen, melyben – a levél küldőjének vérmérséklete szerint – a gyógynövényeket, olykor az étrend-kiegészítőket, megint máskor pedig a hagyományos növény-alapú készítményeket akarják betiltani, nyilván a „gaz gyógyszer lobbi” hatására.

A hangulatkeltés helyett lássuk a tényeket.
A 2004/24/EK irányelv hiteles magyar fordításának címe: Az Európai Parlament és a Tanács 2004/24/EK irányelve (2004. március 31.) az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek közösségi kódexéről szóló 2001/83/EK irányelvnek a hagyományos növényi gyógyszerek tekintetében történő módosításáról. A teljes szöveg magyarul is elérhető az alábbi linken:
http://ec.europa.eu/health/files/eudralex/vol-1/dir_2004_24/dir_2004_24_hu.pdf

Mit jelent a cím? Azt, hogy ez egy gyógyszerek szabályozását pontosító irányelv, nem a gyógynövények, de nem is az étrend-kiegészítők betiltásáról szól.

Miről is szól akkor a szöveg? Ehhez tisztázni kellene néhány fogalmat.
Élelmiszer: minden olyan feldolgozott, részben feldolgozott vagy feldolgozatlan anyagot vagy terméket jelent, amelyet emberi fogyasztásra szánnak, illetve amelyet várhatóan emberek fogyasztanak el.

Étrend-kiegészítő: olyan élelmiszerek, amelyek a hagyományos étrend kiegészítésére szolgálnak, és amelyek koncentrált tápanyagforrások, vagy egyéb olyan anyagok forrásai, amelyek önmagukban vagy kombinálva táplálkozási vagy fiziológiás hatással bírnak, továbbá amelyeket dózisformában, azaz kapszulák, pasztillák, tabletták, pirulák formájában vagy egyéb hasonló formában, port tartalmazó zacskókban, folyadék-ampullákban, cseppentő üvegekben és más hasonló, por- vagy folyadékformában forgalmaznak, hogy kimért kis egységekben lehessen bevenni őket.

Funkcionális élelmiszer: olyan feldolgozott élelmiszerek, amelyek tápláló jellegük mellett elősegítenek egyes testi funkciókat: erősítik a szervezet védekező mechanizmusait, hozzájárulnak betegségek megelőzéséhez, mint pl. magas vérnyomás, cukorbetegség, gyorsítják a betegségek utáni felépülést, javítják a fizikai állapotot, és lassítják az öregedést 

Növényi gyógyszer: olyan gyógyszer, amely hatóanyagként kizárólag egy vagy több növényi anyagot, illetve növényi készítményt vagy ezek kombinációját tartalmazza.

Hagyományos növényi gyógyszer: olyan növényi gyógyszer vagy annak kombinációja, amely
a) a kizárólag az adott hatáserősségre és adagolásra jóváhagyott javallat alapján orvosi diagnózis, felügyelet és rendelvény nélkül alkalmazható,
b) szájon át, külsőleg, illetve belélegezve használandó,
c) irodalmi adatok vagy szakértői jelentések alapján megállapítható, hogy a kérelem alapjául szolgáló termék vagy a megfelelő referencia növényi gyógyszer a kérelem időpontját megelőzően legalább 30 éves időtartamon keresztül gyógyászati használatban volt, ebből legalább 15 évig az EGT területén;

A szöveg arról szól, hogy attól, mert évtizedek óta használunk egy növényi gyógyszert, még nem biztos, hogy minden tekintetben biztonságosnak tekinthető. Az EU irányelv ezen kíván változtatni mégpedig úgy, hogy a hagyományos gyógyszerekre vonatkozó dokumentációs kötelezettséget ír elő. Azaz kellő számú humánvizsgálat elvégzése ún. kettős vakpróbával, hatóanyagütközés-vizsgálatok elvégzése. Ezzel a felhasználók biztonsága nő, nem a kiszolgáltatottsága.

A hagyományos növényi gyógyszerek gyártói jelenleg is leginkább gyógyszergyárak, így a „gaz gyógyszer lobbis” rész kommentálásra sem nagyon érdemes.

A DXN termékek az EU területén élelmiszerek, étrend-kiegészítők vagy kozmetikumok. A hivatkozott, és a körlevelek küldői által kárhoztatott EU irányelv pedig gyógyszerekre vonatkozik.

Ahelyett, hogy egy minket egyáltalán nem érintő, immár lassan 6 éve ismert EU irányelv ellen tiltakozunk, inkább mutassuk meg minél több embernek ezt a nagyszerű termékcsaládot és ezt a kiszámítható jövedelemforrást!


Forrás: Fődi Attila

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése